Povodom obilježavanja 28. godišnjice od pogibije Zlatnog ljiljana Meldina Hajdarevića iz Tuzle te još šest pripadnika Armije RBiH iz Kladnja u srijedu 10. novembra ove godine, delegacije Patriotske lige Tuzle i Kladnja će zajedno posjetiti mjesta stradanja ovih istinskih heroja borbe za slobodu Bosne i Hercegovine u mjestu Zubeta, Crnoriječka visoravan u općini Vareš.
Saopćeno je ovo između ostalog na današnjoj press konferenciji za medije koju zajedno održali predstavnici Patriotske lige Tuzle i Kladnja na kojoj su još između ostalog najavili i neke prateće aktivnosti obilježavanja ove godišnjice.
“Jako je važno da svi budući naraštaji znaju da je rahmetli Meldin Hajdarević u vrijeme dok je sa svojom jedinicom branio Bosnu izvan teritorije 2. Korpusa imao samo 22 godine i da je njegova ljubav prema domovini i svom narodu nadilazila svaki oblik patriotizma baš kao što je slučaj i sa ostalim pripadnicima Armije koji su tih dana poginuli na ovom lokalitetu.Pored obilaska mjesta pogibije našeg Meldina Hajdarevića, delegacija Patriotske lige Tuzle će dan ranije obići i njegovu porodicu kao i mjesto gdje je sahranjen u njegovoj rodnoj Gornjoj Tuzli a tim povodom biće održan i čas historije na kojem će se moći čuti puno više o rahmetli Meldinu pa između ostalog i to da je prije pogibije bio čak tri puta ranjavan ali da ga to nije spriječilo da brani svoju domovinu i svoj narod”- kazao je između ostalog Suljo Osmanović, sekretar Kluba Patriotske lige Tuzla.
Kada su u pitanju poginuli borci i šehidi 121. Brdske brigade Kladanj koji su poginuli u rejonu Nišićke visoravni, Olovsko-Vareško ratište, jako zanimljiva je recimo priča o pogibiji Čamdžić (Sadik) Edine iz Kladnja koja je u vrijeme pogibije imala 22. godine a koja je odlikovana Zlatnim Ljiljanom ali i Medaljom za hrabrost čiju čast nosi tek 28 pripadnika Armije RBiH. Ona je prema riječima Džihada Kovačevića, ali i njenih saboraca i očevidaca, braneći svoju domovinu sa ručnom bombom u ruci u trenutku kada je trebala biti zarobljena aktivirala istu čime je ubila još dva agresorska vojnika koji su je htjeli uhvatiti živu.
O ovim ali i mnogim drugim istinskim herojima borbe za slobodu svih naroda Bosne i Hercegovine se i danas jako malo zna pa bi ovakve časove historije koji su planirani sutra u Gornjoj Tuzli ali i 10-og u reonu Nišićke visoravni trebalo svakako poslušati, ako ni zbog čega drugog onda bar zbog saznaja da je Bosna kroz svoje vijekove uvijek imala istinske heroje koji su je branili i odbranili.
R.T.