Close Menu
  • Početna
  • Vijesti
    • BiH
    • Tuzlanski Kanton
    • Tuzla
    • Region
    • Saobraćajna kultura
    • Sport
  • Aktuelna TV
    • Zanimljivosti
  • TK TURIZAM
  • Kontakt
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook Instagram YouTube
Aktuelno.ba
  • Početna
  • Vijesti
    • BiH
    • Tuzlanski Kanton
    • Tuzla
    • Region
    • Saobraćajna kultura
    • Sport
  • Aktuelna TV
    • Zanimljivosti
  • TK TURIZAM
  • Kontakt
Aktuelno.ba
Home » Interes mađarske kompanije za istraživanja u oblasti vodoprivrede u TK
Sve vijesti

Interes mađarske kompanije za istraživanja u oblasti vodoprivrede u TK

aktuelno.baBy aktuelno.bafeb 9, 20222 Mins Read
Podijeli Facebook WhatsApp Copy Link Twitter LinkedIn Email Pinterest
Podijeli
Facebook Twitter WhatsApp LinkedIn Pinterest Copy Link Email

Interes za strateško istraživanje klimatskih promjena i investiranja u oblast vodoprivrede na području Tuzlanskog kantona danas su na sastanku sa delegacijom Vlade TK, koju je predvodio premijer Kadrija Hodžić, iskazali predstavnici mađarskih kompanija. Istraživanje bi za glavni cilj imalo otkrivanje novih metoda upravljanja poplavnim rizicima uzrokovanim klimatskim promjenama. Pored toga očekuje se da istraživanje ponudi i nova rješenja kada je u pitanju vodosnabdijevanje, a koja su usko povezana sa hidrogeološkim i geofizičkim istraživanjima, istraživanjima kvaliteta vode i potrebama zaštite vodnih resursa. Cijeli projekat istraživanja finansirao bi Western Balkans Center Nonprofit Llc, kojeg je osnovala Vlade Mađarske.

Premijer Hodžić i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vahidin Smajlović su izrazili zadovoljstvo iskazanim interesom, te kazali da su svi ovakvi projekti dobro došli, imajući u vidu trendove i globalni nedostatak vode za piće.

„Tuzlanski kanton ima temeljni prioritet sanacije zagađenja jezera Mordac i željeli  bismo krenuti sa projektovanjem čišćenja Jezera. Tim aktivnostima bismo povećali zapreminu jezera, što bi, uz osiguranje većih količina vode za potrebe privrede i građanstva, znatno moglo utjecati i na prevenciju poplava“, kazao je premijer Hodžić, dodajući da je ovo za Tuzlanski kanton prioritet nulte kategorije.

„Ipak, ukoliko se ovaj projekat čišćenja jezera ne uklapa u propozicije trenutno dostupnih sredstava, i ispitivanja podzemnih voda, količina i druga hidrogeološka istraživanja su dobrodošla. Spoznaje o dostupnim količinama voda na određenim lokacijama, a kasnije bušotinama i novim vodovodima sigurno bismo mogli povećati količine dostupne vode za vodosnabdijevanje u onim lokalnim sredinama koje su trenutno u ovom smislu najugroženije“, kazao je ministar Smajlović.

Uz premijera Hodžića i ministra Smajlovića današnjem sastanku je prisustvovala pomoćnica ministra za vodoprivredu Elvira Salihović, dok su mađarske kompanije predstavljali direktori kompanija „GeoGold Karpatia“ Ltd., „LAWAND“ Ltd. i „VizitervExport“ Ltd. Antal Serfőző, László Nagy i László Dobi Dr., te službenik u Gradskoj upravi Srebrenika Esad Dedić.

aktuelno.ba

 

Komentari

Komentara

Vlada TK vode
Share. Facebook WhatsApp Copy Link Email LinkedIn Pinterest Twitter

Vezani članci

Sve vijesti

U radnoj posjeti UKC Tuzla boravila delegacija Instituta za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja

maj 19, 2026
Tuzlanski Kanton

Informacija sa 64. redovne sjednice Vlade Tuzlanskog kantona

maj 19, 2026
Tuzlanski Kanton

Javni poziv za sufinansiranje programa projekata sportskih organizacija u oblasti tjelesne kulture i sporta 2026

maj 19, 2026
Tuzlanski Kanton

Sportske aktivnosti povodom Dana policije TK-a i dodjela pehara najboljim učesnicima FOTO

By aktuelno.bamaj 14, 2026
Tuzla

Tuzla pamti svoje heroje: Svečanom akademijom nastavljeno obilježavanje 16. maja – Dana tuzlanskih jedinica

By aktuelno.bamaj 14, 2026
Tuzla

Poziv na obilježavanje 15. maja – Dana odbrane Tuzle

By aktuelno.bamaj 13, 2026
Tuzla

Održan sastanak Organizacionog odbora u povodu obilježavanja 15., 16. i 25. maja

By aktuelno.bamaj 13, 2026
Facebook Instagram YouTube
  • O nama
  • Marketing
  • Kontakt
  • Uslovi korištenja
© 2026 | Aktuelno.ba | RN Multimedia

Ukucajte pojam i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc za izlaz.

Uključen vam je Ad Blocker!
Uključen vam je Ad Blocker!
Naša web stranica je omogućena prikazivanjem internetskih oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete onemogućiti vaš Ad Blocker.