-
Predsjednik Čović na sastanku s Županijskim odborom HDZ-a BiH Soli - 15 hours ago
-
Prof. dr. med. sc. Dragan Piljić, u posjeti Skupštini Tuzlanskog kantona - 15 hours ago
-
Ministar Omerović posjetio Akademiju nauka i umjetnosti BiH - 16 hours ago
-
Sastanak Organizacionog odbora za komemorativno obilježavanje 25. maja 1995. godine - 16 hours ago
-
Aktivan odnos Vlade TK i Ambasade SAD-a u BiH u borbi protiv korupcije - 16 hours ago
-
Veče sa Abdulahom Sidranom sutra, 19. maja, u tuzlanskom BKC-u - 18 hours ago
-
Edukacija za instruktore iz oblasti upravljanja motornim vozilom - 19 hours ago
-
Doktor prava Nermin Tursić: Dodik i Čović pokušavaju dovršiti dogovor Tuđmana i Miloševića! - 19 hours ago
-
Parlament Finske glasa o zahtjevu za priključenje NATO-u - 2 days ago
-
Juniori Salinesa prvaci, seniori dupli finalisti - 2 days ago
EU najavila recesiju”historijskih razmjera”
Evropska unija prognozra “recesiju historijskih razmjera” zbog uticaja koronavirusa, a koji će, kako se predviđa, stvoriti ekonomski pad veći od sedam posto.
Ovo predviđanje iskazano je u prvoj službenoj prognozi štete koju je nanijela pandemija na ekonomiju bloka.
Očekuje se da će se ekonomija u 27-članom bloku ove godine smanjiti za 7,5 posto, prije nego što će porasti za oko 6,0 posto 2021. godine. Grupa 19 zemalja koje koriste euro kao svoju valutu primjetit će rekordan pad od 7,75 posto ove godine i rasti će 6,25 posto u 2021. godini, navela je Evropska komisija u proljetnoj ekonomskoj prognozi.
Više od 1,1 milion ljudi zarazilo se virusom širom Evrope, a preko 137.000 ih je umrlo, saopćeno je iz Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti. Nejasni podaci o epidemiji, niska stopa testiranja i opterećenje zdravstvenih sistema, znače da je istinski uticaj pandemije mnogo veći, javlja AP.
Evropska komisija je 13. februara predvidjela “put stabilnog, umjerenog rasta” za ovu i sljedećih godina, od 1,2 posto. Tada su nesigurnost u vezi s američkom trgovinskom politikom i trgovinskim sporazumom o Brexitu, uz tenzije u Latinskoj Americi i na Bliskom istoku, bile glavne prijetnje.
Izbijanje koronavirusa u Kini u to je vrijeme primijećeno kao “novi rizik od pada”, ali pretpostavka Komisije prije manje od tri mjeseca bila je “da je epidemija dosegla vrhunac u prvom kvartalu, s relativno ograničenim globalnim prelivanjem”.
aktuelno.ba / Fena