-
BKC TK: Počeo rad na koprodukcijskoj predstavi „Ljubav Omera i Merime“ - 12 hours ago
-
Važnost prevencije korupcije i transparentnosti rada institucija - 12 hours ago
-
Preciznije definiranje procesa promjene namjene poljoprivrednog zemljišta - 13 hours ago
-
Završena prva faza radova tekućeg održavanja mjesnih zajednica u Tuzli - 13 hours ago
-
Za sufinansiranje projekata rekonstrukcije i opremanja sportskih objekata odobreno ukupno 469.631,48 KM - 13 hours ago
-
U toku su završni radovi prve faze izgradnje kružnog toka na raskrsnici “Crveni 7” - 13 hours ago
-
Od ponedjeljka izmjena režima saobraćaja na lokaciji raskrsnica „Crveni 7“ u Tuzli - 13 hours ago
-
Vlada TK sufinansira troškova smještaja djece u predškolskim ustanovama - 16 hours ago
-
Čestitka premijera Halilagića u povodu Hanuke - 1 day ago
-
Programom Vlade TK i Službe za zapošljavanje zaposlene 34, a 3 osobe stručno osposobljene za samostalan rad - 1 day ago
Elvedin Mrkonjić iz Banovića osuđen na godinu dana zatvora zbog šverca droge
Elvedin Mrkonjić, zvani Guma, (1986) iz Banovića, priznao je krivnju za međunarodni šverc droge te sklopio sporazum sa Tužilaštvom BiH, kojim je pristao da bude osuđen na godinu zatvora.
Sporazum je proslijeđen Sudu BiH, a njegovo razmatranje je, kako je potvrđeno iz Suda BiH, zakazano za četvrtak, 28. novembar. Isti dan, kako je najavljeno iz Suda BiH, predviđeno je izricanje presude i ostalim optuženim u istom predmetu.
Akcija SIPA
Optužnica državnog Tužilaštva, podsjetimo, tereti Mirnesa Matića (1979), bivšeg boksera Ramiza Omerčevića (1977), Mrkonjića i Elmu Rahmanović (1989), svi iz Banovića, za neovlašten promet kokaina. U njoj se navodi da su Matić i Omerčević tokom februara ove godine, s ciljem sticanja protivprave imovinske koristi, zajedno sa njima poznatim osobama iz Holandije, organizovali grupu, a čiji su članovi postali Mrkonjić i Rahmanovićeva.
Ta grupa se, prema navodima Tužilaštva, bavila međunarodnom prodajom, kupovinom radi dalje prodaje, te prenosom i prevozom kokaina, odnosno njeni članovi su odlazili u Njemačku i Holandiju te tamo preuzimali kokain, koji su potom u vozilu prevozili u našu zemlju.
Pripadnici SIPA su, podsjećamo, 16. februara u Orašju zaustavili fiat, njemačkih tablica, kojim je upravljao Mrkonjić, a sa kojim se u vozilu nalazila Rahmanović, te u naslonjaču zadnjeg desnog sjedišta pronašli paket u kojem je bilo skoro kilogram, odnosno 978 grama kokaina.
Također, ispod zaštitne pvc-plastike brisača fiata nađene su četiri bočice s natpisom Mannitol, u kojima se nalazilo oko 525 grama tečne materije, za koju se tada pretpostavljalo da je narkotičko sredstvo. Mrkonjić i Rahmanovićeva su odmah uhapšeni, a SIPA je nakon toga u Banovićima pretresla još četiri objekta i tri automobila sa stranim tablicama, te privela Matića i Omerčevića.
Vrijednost oduzetog kokaina na ilegalnom narkotržištu tada je procijenjena na nekoliko desetina hiljada maraka, a nakon hapšenja četvero optuženih iz Tužilaštva su najavili raspisivanje potjernice za Denisom Miloševićem (1977), kojeg službenici SIPA tada nisu našli u Banovićima. Po prijedlogu Tužilaštva BiH, državni Sud je 19. februara Matiću i Omerčeviću odredio pritvor, odbio prijedlog za pritvaranjem Miloševića, a Mrkonjiću i Rahmanovićevoj izrekao mjere zabrane.
Negirali krivnju
Nakon istrage, optužnica je podignuta 15. maja, a 16. septembra Matić, Omerčević, Mrkonjić i Rahmanovićeva su negirali krivnju, te je počelo suđenje. Pored jednogodišnje zatvorske kazne za Mrkonjića, nagodbom je predviđeno da se oduzme zaplijenjeni kokain, te izrekne mjera sigurnosti – oduzimanje predmeta upotrijebljenih ili namijenjenih izvršenju krivičnog djela.
Oslobođenje