Povodom priznanja „Zlatna plaketa sa ljiljanom“, koje je menadžmentu RMU „Banovići“ dd. Banovići dodijelio Savez demobilisanih boraca Tuzlanskog kantona, premijer Tuzlanskog kantona Bego Gutić upućuje javnu čestitku u kojoj stoji:
„U ime Vlade Tuzlanskog kantona i u svoje ime Upravi Rudnika mrkog uglja „Banovići“ upućujem iskrene čestitke povodom priznanja „Zlatna plaketa sa ljiljanom“, koje je dodijelio Savez demobilisanih boraca Tuzlanskog kantona.
Ovo priznanje, imajući u vidu od koga ono dolazi, svojevrsna je nagrada za nesebičan i konstantan rad i angažman, te doprinos u rješavanju životnih problema boračke populacije. Prije svega to se odnosi na zapošljavanje velikog broja demobilisanih boraca i članova njihovih porodica u RMU „Banovići“ d.d. Banovići, ali i brojne druge oblike pomoći populaciji koja nas je sve neizmjerno zadužila.
Imajući u vidu nove investicijske projekte u Rudniku, prije svih tu mislim na izgradnju termoelektrane u Banovićima, te samim tim i otvaranje novih radnih mjesta, ovo priznanje svojevrsna je i obaveza da Rudnik nastavi dosadašnju praksu upošljavanja boraca i članova njihovih porodica.
Istovremeno ovim putem, želim se zahvaliti i svim članovima Saveza demobilisanih boraca, koji su prepoznali nastojanja Rudnika, i što su ta nastojanja dodjelom priznanja posebno istaknuli.
Očekujem da i druga privredna društva, prije svih ona u većinskom državnom vlasništvu, slijede primjer Rudnika mrkog uglja Banovići, da poštuju odredbe Zakona o dopunskim pravima boraca i članova njihovih porodica, te da, dajući prednost pri zapošljavanju pripadnicima ove populacije, vrate barem dio duga koji svi zajedno imamo prema braniteljima Bosne i Hercegovine i članovima njihovih porodica.
U to ime, Upravi RMU Banovići, još jednom upućujem čestitke na dobivenom priznanju i riječi zahvale, za doprinos zbrinjavanju boračke populacije.“
aktuelno.ba / Vlada TK
