U partnerstvu s USAID projektom Razvoja održivog turizma u Bosni i Hercegovini (Turizam), Međunarodni aerodrom Tuzla radi na privlačenju novih avioprijevoznika i proširenju postojećih ruta. Ovo partnerstvo je zasada rezultiralo time da je Ryanair uveo letove za Tuzlu sa švedskog Arlanda aerodroma, glavnog aerodroma u Stockholmu, kao i Memmingen aerodroma u Njemačkoj. Od 2. i 4. novembra 2022. godine obje linije prometovat će dva puta sedmično.
Uzimajući u obzir da na globalnom nivou više od polovine dolazaka stranih turista bude realizovano zračnim prometom, utvrđeno je da zračni promet predstavlja važan faktor za ekspanziju turističke industrije. Prisustvo i poslovanje najvećeg niskotarifnog prijevoznika u Tuzli donijet će pozitivne pomake koji su prethodno ostvareni i u drugim zemljama u kojima je Ryanair uveo letove. Kao rezultat brze ekspanzije Ryanaira, broj međunarodnih turista je u posljednje dvije decenije rapidno porastao. Također, usmjeravajući pažnju na usluge od jedne do druge tačke, Ryanair je poboljšao dostupnost manjih, sekundarnih turističkih destinacija kao što je trenutno i Tuzlanski kanton. Na primjer, nove opcije putovanja koje je Ryanair na raspolaganje ponudio istočnoeuropskim regijama povećale su broj posjetitelja koji ne posjećuju samo područja u blizini zračnih luka, već i glavne gradove i druge regije. To znači da ove rute neće koristiti samo Tuzlanskom kantonu, već i cijeloj državi, što turističkim organizacijama pruža priliku da promovišu svoje turističke proizvode na prioritetnim emitivnim tržištima na kojima Ryanair posluje.
Osim toga, operirajući u specijaliziranim turističkim regijama koje posjeduju specifičnu turističku ponudu, niskotarifni zračni prijevoznici poput Ryanaira su utjecali na uspostavljanje novih turističkih središta i razvoja turizma. Brojne studije su utvrdile da niskotarifni avioprijevoznici imaju pozitivan učinak na turizam, prvenstveno kroz povećanje broja posjetitelja i potrošnju. Prosječni trošak putovanja po turisti se može smanjiti kada snižene avio karte privuku grupe putnika koji su možda cjenovno osjetljivi. Također, utjecaj niskotarifnih avioprijevoznika je u velikoj mjeri pozitivan zbog toga što oni ne opslužuju samo popularne destinacije, već i manje posjećene regije poput Tuzlanskog kantona koje, zauzvrat, postaju svjedoci sve većeg broja turista.
Osim toga, gradski odmor postaje sve češći oblik turističkih putovanja u Europi. Prema prethodnim studijama, jedan od primarnih pokretača tih oblika putovanja jeste dostupnost jeftinih letova. Tuzla ima priliku da se pozicionira kao moderna, energična gradska destinacija s jedinstvenom turističkom ponudom. Prema Ryanair-ovim statistikama o vrstama klijenata, većina “citybreakera” su troškovno osvješteni mladi, u dobi od 19 do 35 godina, koji putuju u gradove sa živahnom, društvenom energijom koju i Tuzla definitivno ima.
Karl Wurster, direktor Ureda za ekonomski razvoj USAID/BiH, pojasnio je utjecaj koji će letovi Ryainara imati na Tuzlanski kanton i Bosnu i Hercegovinu u cjelini: „Uvođenje letova aviokompanije kao što je Ryanair je značajno postignuće za Međunarodni aerodrom Tuzla, jer se radi o najvećoj aviokompaniji u Evropi, koja opslužuje preko 230 aerodroma u preko 40 zemalja. Nove aviolinije u Tuzli će dati veliki doprinos ekonomiji Tuzlanskog kantona i cjelokupne Bosne i Hercegovine, jer bolja povezanost aviolinijama doprinosi ekonomiji tako što povezuje ljude i regije i igra ključnu ulogu u integraciji zemlje s ostatkom svijeta.“
Dževad Halilčević, direktor Međunarodnog aerodroma Tuzla je izjavio: Po uspostavljanju saradnje sa našim novim partnerom aviokompanijom Ryanair konstantno se radi na idejama za unapređenje mreže letova sa Međunarodnog aerodroma Tuzla. Osim ranije najavljenih letova za zimsku sezonu W22 trenutno smo u prilici obradovati putnike aerodroma Tuzla sa dodatnim letovima za Beč koji će obavljati tokom zimske sezone W22 u organizaciji aviokompanije Ryanair. Ryanair je uključio aerodrom Tuzla u svoj plan širenja poslovanja i povećanja broja letova iz jedne od svojih najvećih baza u Beču. Naime, i pored interesa putnika u prethodnoj zimskoj sezoni W21 letovi za Beč sa aerodroma Tuzla nisu saobraćali tokom cijele zimske sezone tako da je sada cilj da putnici sa aerodroma Tuzla imaju u ponudi letove prema ovoj ranije nedovoljno opsluženoj destinaciji (underserved) tokom cijele nadolazeće zimske sezone W22. Frekvencija letova za Beč sa aerodroma Tuzla će tako u sezoni W22 sa planirana 3 leta sedmično (pon,sri,pet) biti povećana na 6 dana sedmično (uto,čet,sub). Pri tome će redovni putnici i turisti imati priliku da po veoma povoljnim cijenama skoro na dnevnoj bazi lete na relaciji Beč – Tuzla. U nadi da će putnici pokazati očekivani interes za ove dodatne letove, vjerujemo da ćemo uskoro biti u prilici objaviti još pozitivnih vijesti za naše putnike te dodatno proširiti ponudu i mrežu letova sa aerodroma Tuzla.
aktuelno.ba