U zgradi UN u Sarajevu, danas je upriličena ceremonija dodjele povelje gradonačelnicima i načelnicima jedinica lokalne samouprave – partnerima u projektu „Međusobno povezivanje u upravljanju rizicima od katastrofa u Bosni i Hercegovini“. Projekat finansira Agencija za razvojnu saradnju Italije, a implementira ga Razvojni program Ujedinjenih nacija UNDP. Grad Tuzla je, obzirom da već koristi alat „Sistem za analizu rizika od katastrofa – DRAS“, uključen u ovaj projekat kao pridružena lokalna zajednica koja će svojim znanjem i iskustvom u ovoj oblasti doprinijeti kvalitetu realizacije aktivnosti na projektu.
Nakon potpisivanja povelje, u svom obraćanju, gradonačelnik Tuzle, Jasmin Imamović, izrazio je spremnost da Grad Tuzla, kao partner u ovom projektu, nastavi realizaciju aktivnosti na prevenciji i sprječavanju rizika od katastrofa, kao i nelegalne gradnje objekata, a u cilju poboljšanja kvaliteta života građana.
“Grad Tuzla ima veoma dobru saradnju, u svim oblastima sa Razvojnom agencijom Ujedinjenih nacija UNDP, što je naročito izraženo kroz projekte „Oporavak od poplava“ i „Smanjenje rizika od katastrofa“, čiji nastavak je i projekat „Međusobno povezivanje u upravljanju rizicima od katastrofa u BiH“. Zahvalio bih se Vladi Republike Italije i Agenciji za razvojnu saradnju Italije na finansijskoj podršci za realizaciju ovog projekta, kao i UNDP BiH na njegovoj implementaciji. Ponosni smo na činjenicu da je Grad Tuzla prepoznat, po svom znanju i iskustvu u oblasti upravljanja rizicima od katastrofa, te da može podići kvalitet u realizaciji aktivnosti ovog projekta. Naša očekivanja su da, kroz povezivanje sa drugim lokalnim zajednicama u BiH, prenesemo svoja iskustva, ali i da se naši službenici, stručnjaci u ovoj oblasti, dodatno educiraju u veoma kompleksnoj oblasti, koja tretira upravljanje rizicima od katastrofa. U prirodnoj nesreći koja je 2014. godine pogodila naše krajeve, u Tuzli je aktivirano oko 2.100 klizišta, oštećeno je oko 1.300 objekata, a 135 kuća srušeno. Od 135 srušenih kuća, samo je jedna imala građevinsku dozvolu, izdanu oko 1980. godine, a do njenog rušenja došlo je zbog spleta drugih okolnosti. Stoga, smatram važnim podizanje svijesti građana o štetnosti nelegalne gradnje i o potrebi da se djeluje preventivno. Ono što smatramo najvažnijim aktivnostima u ovom projektu jeste osiguranje da sve relevantne informacije i planovi za otpornost budu dostupni javnosti, te da educiramo stanovništvo i privatni sektor o važnosti investiranja u smanjenje rizika sa kojima se susreću. Uz pomoć UNDP-a uspostavljena je “DRAS” platforma za analizu rizika od poplava i klizišta u gradu Tuzla, koja je dostupna putem web stranice Grada i služi podizanju svijesti građana o područjima koja su pod opasnostima od klizišta i poplava. Tuzla je jedini grad u BiH koji je u okviru Službe civilne zaštite formirao Odjeljenje za upravljanje rizicima od katastrofa kako bi sistemski pratili, izučavali i konkretnim aktivnostima uticali na smanjenje rizika od katastrofa. Grad Tuzla ima stručne kadrove, naglašen timski rad i strateški cilj poboljšati kvalitetu života, sigurnost i socijalnu uključenost građana“, izjavio je gradonačelnik Imamović u svom obraćanju.
Pored Grada Tuzle, partneri u projektu su Brčko Distzrikt, Grad Doboj, Grad Zvornik, Opština Laktaši, Općina Lukavac i Općina Maglaj. Ceremoniji su prisustvovali ambasador Republike Italije u Bosni i Hercegovini, zamjenik rezidentne predstavnice UNDP u BiH, te predstavnici Ministarstva sigurnosti BiH i entitetskih uprava civilne zaštite.
Grad Tuzla / aktuelno.ba