Centar za ples i rekreaciju, uz podršku Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, organizuje edukativno predavanje u okviru projekta Plesom protiv ovisnosti, koje će se održati u četvrtak, 5. decembra 2024. godine, s početkom u 14:00 sati, u Ateljeu Ismet Mujezinović.
Cilj ovog projekta je podizanje svijesti o važnosti plesne umjetnosti i muzike kao inovativnih metoda za prevenciju ovisnosti kod mladih.
Ples i muzika nisu samo sredstvo kreativnog izražavanja, već i značajan faktor u jačanju mentalne otpornosti, razvoju emocionalne inteligencije i usvajanju zdravih životnih navika.
Program predavanja i predavači
Predavanje će okupiti stručnjake iz različitih oblasti, koji će na naučno i praktično utemeljen način predstaviti teme od ključnog značaja za prevenciju ovisnosti i promociju zdravih izbora:
-Prof. dr. sc. Elvis Vardo, profesor psihologije na Filozofskom fakultetu, održat će predavanje “Klik do ovisnosti – kada navika postaje ovisnost”, u kojem će govoriti o utjecaju svakodnevnih navika na mentalno zdravlje i kako spriječiti razvoj ovisničkog ponašanja.
- Prof.dr. Vesna Bratovčić, profesor na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu, vodiće radionicu “Volja: Tvoj plesni korak prema slobodi”. Ova radionica će naglasiti značaj kreativnih aktivnosti u očuvanju mentalnog zdravlja i osnaživanju mladih.
- Danijel Vasilj MA socijalne pedagogije, održaće interaktivnu radionicu “Hajde izaberi jedan put”. Fokus radionice je na jačanju kritičkog razmišljanja kod mladih i važnosti donošenja svjesnih odluka.
Značaj projekta
Projekt Plesom protiv ovisnosti pod pokroviteljstvom Federalnog Ministarstva obrazovanja i nauke osmišljen je kao odgovor na izazove modernog društva, uključujući povećanu izloženost mladih štetnim utjecajima, poput ovisnosti o tehnologiji, supstancama i društvenim normama.
Kroz ples i muziku, mladi se potiču na aktivno sudjelovanje u zdravim oblicima ponašanja koji unapređuju njihovo mentalno zdravlje i pružaju osjećaj ispunjenosti.
Centar za ples i rekreaciju ovim predavanjem nastavlja svoju misiju promoviranja umjetnosti kao sredstva za pozitivne društvene promjene, u saradnji sa stručnjacima iz oblasti obrazovanja, psihologije i socijalne pedagogije.
aktuelno.ba