-
Tuzlanski učenici osvojili 22 medalje na 15. Međunarodnoj olimpijadi naučnih projekata BOSEPO - 4 hours ago
-
Čestitka gradonačelnika i predsjedavajuće Gradskog vijeća u povodu obilježavanja Dana ljudskih prava - 4 hours ago
-
Reakcija Ramiza Salkića na izjave Milorada Dodika - 5 hours ago
-
Udruženje Moja adresa Srebrenica: Saopćenje za javnost - 5 hours ago
-
Memorijalni centar Srebrenica pozvao članice UN-a da osnaže Međunarodni krivični sud - 5 hours ago
-
BKC TK: Počeo rad na koprodukcijskoj predstavi „Ljubav Omera i Merime“ - dec 8, 2023
-
Važnost prevencije korupcije i transparentnosti rada institucija - dec 8, 2023
-
Preciznije definiranje procesa promjene namjene poljoprivrednog zemljišta - dec 8, 2023
-
Završena prva faza radova tekućeg održavanja mjesnih zajednica u Tuzli - dec 8, 2023
-
Za sufinansiranje projekata rekonstrukcije i opremanja sportskih objekata odobreno ukupno 469.631,48 KM - dec 8, 2023
Za samo 16 sati ova biljka ubija 98 posto ćelija raka?!
Prema istraživanjima koja su objavljena u „Life Science”, artemisinin – derivat biljke Sweet wormwood (Artemisia Annua L., doslovan prijevod sa engleskog – slatki pelin) korišten u kineskoj medicini – može ubiti 98 % ćelija raka grudi za manje od 16 sati.
Ako se biljka koristi sama, uzrokuje 28 % smanjenje ćelija raka grudi, ali u kombinaciji sa željezom, Sweet wormwood je uspio „izbrisati” rak gotovo u potpunosti. Štaviše, na normalne ćelije grudi nije gotovo uopće bilo uticaja u ovom eksperimentu.
Artemisinin je bio korišten u prošlosti kao snažno antimalarijsko sredstvo, ali sada je dokazano da je efikasan i protiv raka. Kada je subjektima u objavljenoj studiji dodano i željezo, koje se često nakuplja u tkivu grudi ali naročito u ćelijama zaraženim rakom, artemisinin je selektivno napadao „loše” ćelije, dok „dobre” ćelije nije dirao.
„Sve zajedno, naši rezultati dokazuju da artemisininovo ometanje E2F1 transkriptivnog faktora posreduje u zaustavljanju ćelijskog kruga ćelija raka grudi i predstavlja kritični transkripcijski put kojim artemisinin kontrolira rast reproduktivnih ćelija raka”, kažu u zaključku istraživanja laboratorija za rak Univerziteta u Kaliforniji.
Željezo se skuplja u kancerogenim ćelijama sa posebnim receptorima koje im pomažu u dijeljenju ćelija (zvanim „transferrin” receptori). Normalne ćelije vjerovatno imaju ove receptore također, ali kancerogene ćelije ih imaju u većim količinama, i prema tome mogu biti ciljane kombinacijom željeza i artemisinina.
Dosad je bilo puno eksperimenata koji dokazuju da je artemisinin može efikasno ukloniti bolest u prisutnosti željeza. Taj ekstrakt je korišten hiljadama godina u Kini protiv malarije. Parazit malarije ne može živjeti u prisutnosti artemisinina jer je pun željeza.
Francuski proizvođač lijekova „Sanofi” očekuje proizvodnju 50 do 60 tona artemisinina svake godine, nadajući se da će zadovoljiti potražnju svjetskog tržišta. (Dnevno.hr)