U povodu nastupajućih praznika Rektorica Univerziteta u Tuzli prof. dr. Nermina Hadžigrahić organizirala je prijem za predstavnike medija, u svom obraćanju istakla je da je u godini na izmaku rad Univerziteta u Tuzli bio usmjeren na razvoj, profiliranje, istraživanja i primjene znanja,radilo se na poboljšanju pozicije na rang listi koja prati pozicije univerziteta u svijetu, urađeno je dosta na poboljšanju kvaliteta rada, održan je veliki broj predavanja uvaženih profesora,naučnih konferencija, te je sačinjen Akcioni plan za provođenje preporuka o akreditaciji Univerziteta u periodu 2017.-2022.godina.
U nastavku teksta možete pogledati retrospektivu 2017. godine na Univerzitetu u Tuzli.
Univerzitet u Tuzli ulazi u petu deceniju svog postojanja i rada. Iza nas je 41 godina od osnivanja, vrijeme razvoja, profiliranja, reforme, istraživanja, primjene znanja, služenja zajednici… U vrijeme osnivanja 1976. godine, Univerzitet u Tuzli je bio uglavnom tehnički orijentiran i oslonjen na lokalnu industriju u ekspanziji. Nešto kasnije, osnovani su Medicinski i Ekonomski fakultet. Iz Elektrotehničkog fakulteta izdvojen je Mašinski fakultet, a Pedagoška akademija 1993. godine transformirana je u Filozofski fakultet. Ovi događaji bili su simboli promjene koncepta tadašnjeg Univerziteta u Tuzli. Do tada, pretežno tehnički univerzitet počeo se razvijati i izučavati medicinske, društvene i humanističke nauke. Iz Filozofskog fakulteta su kasnije (2002.) izrasla još dva fakulteta: Prirodno-matematički fakultet i Fakultet za tjelesni odgoj i sport. Zatim su osnovani Pravni i Farmaceutski fakultet, tako da se danas na Univerzitetu u Tuzli izučavaju gotovo sve oblasti nauke.
Univerzitet u Tuzli ima 12 fakulteta i Akademiju dramskih umjetnosti, na kojima studira 11.245 studenata. Nastava se odvija na 40 studijskih programa prvog, 40 programa drugog, i 15 programa trećeg ciklusa studija. Na Univerzitetu u Tuzli do sada je diplomiralo 40 hiljada studenata, odbranjeno je 2726 magistarskih radova i 777 doktorata.
Senat Univerziteta u Tuzli, na sjednici održanoj 21.04.2017. godine, dao je saglasnost na Prijedlog Odluke o broju studenata za upis u sva tri ciklusa studija u akademskoj 2017/18. godini, koja je upućena Vladi Tuzlanskog kantona koja je dala saglasnost. Upisna politika bila je fokusirana na potrebe tržišta rada a novost je bila da prijemni ispit nije bio eliminacioni ispit. U akademskoj 2017/2018. godini upisano je oko 1600 studenata.
Dana 30.06.2017. godine, održana je svečana promocija 483 diplomanta i 129 magistra nauka. Druga svečana promocija održana je u četvrtak 30.11.2017. godine i dodijeljeno je 144 diplome magistrima i 871 diploma diplomcima prvog i integriranog prvog i drugog ciklusa studija, koji su svoje školovanje završili u akademskoj 2016./2017. godini.
Svečanim činom dodjele doktorskih diploma na čast doktora nauka, 29. juna 2017. godine, Univerzitet u Tuzli promovirao je 26 doktoranata koji su odbranili doktorske disertacije na fakultetima Univerziteta u Tuzli.
Senat Univerziteta u Tuzli, 04.09.2017. godine u prvom krugu glasanja za Rektoricu Univerziteta u Tuzli izabrao je dr.sc. Nerminu Hadžigrahić, red. Prof. Medicinskog fakulteta. Senat Univerziteta u Tuzli na osmoj vanrednoj sjednici, održanoj 15.09.2017. godine, imenovao je dr. sc. Nerminu Hadžigrahić, redovnu profesoricu Medicinskog fakulteta, za Rektoricu Univerziteta u Tuzli. Svečana inauguracija nove rektorice održana je 22.11.2017.godine.
Tom prilikom profesoru emeritusu Heinz-u Brandl-u dodjeljen je počasni doktorat Univerziteta u Tuzli za doprinos u istraživanju geoenergetskih objekata, kontrole kontinuiranog zbijanja, geosintetike, uticaja smrzavanja-odmrzavanja na osobine tla, dvostrukog izolacionog sistema za deponije i geotehnike modernih saobraćajnica, kao i za aktivnu saradnju s istraživačima i doprinos razvoju geotehnike u Bosni i Hercegovini i na Univerzitetu u Tuzli.
U okviru obilježavanja 41 godine rada i postojanja Univerziteta u Tuzli, u četvrtak, 14.12.2017.godine, upriličena je Svečana promocija doktora nauka, redovnih profesora i dodjela Zlatne plakete studentima generacije Univerziteta u Tuzli. Promovirano je 6 zlatnih studenata, na čast doktora nauka promovirana su 22 kandidata i dodijeljene su plakete za 25 profesora koji su u prethodnoj godini stekli najviše naučno-nastavno zvanje redovni profesor.
Univerzitet u Tuzli pokrenuo je inicijativu o unapređenju vidljivosti i poboljšanju pozicije Univerziteta na ranking listi Webomterics, koja prati pozicije univerziteta u svijetu. Poduzete su potrebne mjere kako bi se objedinili rezultati naučnoistraživačkog rada koje ostvaruju uposlenici Univerziteta u Tuzli, čime bi se valorizirao rad Univerziteta na svjetskim rang listama. Univerzitet u Tuzli u prethodnom periodu sproveo je intenzivne aktivnosti u inoviranju / izradi Google Scholar profila nastavnika i saradnika Univerziteta u Tuzli i provedene su aktivnosti inoviranja i azuriranja web stranica svih fakulteta, što je u konačnici rezultiralo pomjerenje Univerziteta u Tuzli za 113 mjesta naprijed.
Univerzitet u Tuzli u prethodnom periodu pokrenuo je niz naknadnih aktivnosti na poboljšanju kvaliteta rada na osnovu preporuka o institucinalnoj akreditaciji Univerziteta u Tuzli. Imenovan je Odbor za upravljanje kvalitetom Univerziteta u Tuzli koji je proveo anketiranje studenata u cilju studentske evaluacije kvaliteta izvođenja nastave, što predstavlja jednu od mjera u procesu samoevaluacije Univerziteta, a čiji rezultati će biti iskorišteni za unapređenje rada Univerziteta. Anketiranje studenata nije provedeno u zadnje dvije godine, te u tom smislu ova anketa ima veliki značaj za evaluaciju Univerziteta.
U toku su intenzivne aktivnosti u cilju akreditacije studijskih programa. To će značiti našu integraciju u europski prostor visokog obrazovanja, veću mobilnost profesora i studenata, mogućnost apliciranja za sredstva po osnovu različitih projekata i fondova.
Odbor za kvalitet Univerziteta u Tuzli sačinio je „Akcioni plan za provođenje preporuka o akreditaciji Univerziteta u Tuzli 2017-2022“, nakon čega je na sjednici Senata Univerziteta u Tuzli održanoj 05.07.2017. god usvojena „Strategija osiguranja kvaliteta Univerziteta u Tuzli 2017-2022“.
Istraživački projekti finansirani sredstvima EU, prije svih Erasmus + za nas znače mogućnost intenzivnijeg naučno-istraživačkog rada za naše profesore, saradnike i studente. U toku su seminari koji imaju za cilj educirati članove naše akademske zajednice – kako uspješno aplicirati za ta sredstva. To će značiti naše otvaranje prema kolegama istraživačima iz inostranstva i bolju aplikativnost znanja u našem društvu. Otvaranje prema okruženju intenzivirat ćemo u što skorijem vremenu. S jedne strane – prema privredi, kroz prilagođavanje naših programa i curriculuma potrebama tržišta rada, a s druge otvaranje prema građanima kroz centre cjeloživotnog učenja, distance learning, učenja stranih jezika, ali i istraživanja u oblasti političke i medijske kulture.
To je naša društvena odgovornost, jer, obrazovanje i istraživanje su temelji društvenog razvoja. Možemo uspjeti samo zajedničkim naporom i biti bolji samo ako svako od nas postane bolji. Tradicija nas, još više, na to obavezuje.
Sa voditeljom Media centra prof.dr. Enesom Osmančevićem osmislili smo prezentaciju Univerziteta u Tuzli na području Unsko-sanskog kantona, koja je uspješno provedena. Koncipirane su elektronske novine – Novosti Univerziteta u Tuzli, i publicirana četiri broja. U pripremi je peti broj.
Održana su predavanja renomiranih predavača poput dr. Ervina Sejdića, dr. Mahira Hadžića, akademika Muhameda Filipovića, ambasadorice Republike Indonezije NJ.E. Amelije Achmad Yani, dr. Edhema Eddie Čustovića, prof.dr. Remo Ruffini, prof.dr. Norikazu Shimizu i Ambasador NJ.E. Lars Gunnar Wigemark.
U posljednja dva mjeseca Rektorica Univerzitet u Tuzli prof.dr. Nermina Hadžigrahić potpisala je sporazume o saradnji sa Univerzitetima Johann Wolfgang Goethe u Frankfurtu i Trakya-Edirne, Univerzitetom Mehmet Akif Ersoy iz Antalije, Internacionalnim centrom za relativističku astrofiziku (ICRANet), Perm State Agro-Technological Uiniverzitetom iz Rusije, i Univerzitetom Klagenfurt. Potpisavanje sporazuma o saradnji omogućava se razmjena znanja i iskustava, nastoji se značajno ojačati akademska i studentska razmjenu, te omogućiti našim studentima, mladim istraživačima i profesorima vrijednu priliku za stručno i profesionalno usavršavanje.
Takođe, proširit će se saradnja na području naučnih i stručnih projekata što će, između ostalog, uključivati zajedničko apliciranje na domaćim i međunarodnim projektima.
Sporazum o saradnji između Univerziteta u Tuzli i Vijeća za štampu u BiH, potpisan je 20.11.2017. godine, a podrazumijeva buduću zajedničku suradnju u oblasti edukacije studenata novinarstva o etičkim standardima profesionalnog izvještavanja, organiziranja okruglih stolova, seminara i konferencija za medijsku zajednicu, saradnju sa regionalnim samoregulacijskim tijelima i medijskim institutima, te promociju profesionalnog i odgovornog novinarstva u BiH.
Potpisan je sporazuma sa Federalnim ministarstvom obrazovanja i nauke, koje je Univerzitetu u Tuzli dodjelilo 214 hiljada Konvertibilnih maraka, za čiji je utrošak prijavljeno ukupno 23 projekta. Obezbjeđena su sredstva za informatizaciju Univerziteta u Tuzli i uspostavu bežične internetske mreže u iznosu oko 90 hiljada KM sredstava Federalnog ministarstva obrazovanja.
U saradnji sa Uredom za međuuniverzitetsku saradnju u zemlji i inostranstvu organiziran je 22. Ljetni Univerzitet. Odobrene mobilnosti za 2017. godinu: Univerzitet u Granadi, Masaryk, Middle East Technical University, University of Pecs, Zadar, Mare Nostrum Consortium, Barcelona, Valencia, Nova de Lisboa, Limerick.
Na Filozofskom fakultetu u Tuzli 7. aprila 2017. godine održana je međunarodna naučna konferencija na temu „Savremeni izazovi i perspektive društvenih i humanističkih studija“, održan je X međunarodni Simpozij „Sport i zdravlje“ u organizaciji Fakulteta za tjelesni odgoj i sport Univerziteta u Tuzli i Ekonomski fakultet Univerziteta u Tuzli organizirao je 5. Internacionalnu naučnu konferenciju „Ekonomija integracija“, pod nazivom „Uloga ekonomske misli u savremenom okruženju“.
KAMPUS
Univerzitetu u Tuzli 2011. godine dodijeljena je bivša vojna kasarna od koje trebamo napraviti moderan univerzitetski Kampus. To je zahtjevan projekat za čiju realizaciju su potrebna velika sredstva. Ona bi mogla biti osigurana proglašenjem Kampusa kapitalnom investicijom za Tuzlanski kanton na duži vremenski period. No, vlastitim sredstvima, uz podršku Vlade TK okončano je nekoliko inftrastrukturnih radova na objektima.
Univerzitet u Tuzli u 2017. godini obezbjedio je jednu prostoriju za studente u Kampusu Univerziteta u Tuzli, gdje studenti mogu boraviti tokom pauze u izvođenju nastave. Prostorija je površine 75 m2, a budžet za adaptaciju prostorije za studente je oko 19.000 KM.
Izgradnja Kampusa, radovi na rekonstrukciji postojećih objekata ostaju u vrhu naših prioriteta i s tim u vezi obratiti ćemo se ambasadama prijateljskih zemalja u cilju postizanja saradnje i daljnje rekonskukcije Kampusa, kako bi prostorne kapacitete stavili na raspolaganje našim studentima.
aktuelno.ba