-
Gornja Tuzla: Večer Kur'ana u Hadži Iskender džamiji - 5 hours ago
-
Klanjana dženaza učeniku Behram-begove medrese Imranu Muhamedbegoviću - 6 hours ago
-
Održana 30. redovna i 31. sjednica Skupštine TK hitnog karaktrea - 12 hours ago
-
Francuski jezik uveden u osnovno obrazovanje u Tuzlanskom kantonu - 13 hours ago
-
Potpisani ugovori o sufinanriranju kapitalnih projekata u turizmu - 16 hours ago
-
Ministarstvo upoznalo javnost o tokovima procesa digitalizacije u obrazovanju - 17 hours ago
-
Obavijest o postavljanju plakata i izbornih materijala na javnim površinama - 17 hours ago
-
Počinju radovi na uspostavi I faze eksperimentalnog kružnog toka na raskrsnici Brčanska Malta - 1 day ago
-
Prvi koraci u kriznim situacijama – šta uraditi nakon (teže) saobraćajne nesreće? - 2 days ago
-
Predložena dopuna dnevnog reda 30. redovne sjednice Skupštine Tuzlanskog kantona - 2 days ago
Predstavljene smjernice za novinare o izvještavanju o nasilnom ekstremizmu i terorizmu
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini i Vijeće za štampu u Bosni i Hercegovini, predstavili su danas, 18. decembra 2019. godine, u Sarajevu, smjernice za novinare „Izvještavanje o nasilnom ekstremizmu i terorizmu“.
Cilj Smjernica je da novinarima pomognu u izvještavanju o nasilnom ekstremizmu i terorizmu, kako bi se izbjegao senzacionalizam i nenamjerno širenje panike i straha. One predstavljaju novi skup standarda profesionalnog izvještavanja o ovim pitanjima kako bi se spriječilo pogrešno izvještavanje i osiguralo društveno odgovorno novinarstvo.
Šefica Misije OSCE-a u BiH, Kathleen Kavalec, istakla je da je Vijeće za štampu napravilo velik korak naprijed prepoznavši potrebu za izradom i donošenjem ovih smjernica u okviru šireg niza profesionalnih standarda. „Izvještavanje o ovim osjetljivim temama i pitanjima i dalje predstavlja veliki izazov za medije, ne samo u BiH, već i širom svijeta. Izostanak odgovornog pristupa pri informiranju javnosti, koji se može manifestovati kroz senzacionalističko izvještavanje, može dovesti i veoma često i dovodi do nenamjernog širenja terorističke propagande, te širenja straha i netolerancije – što može voditi u nasilje“, izjavila je ambasadorica Kavalec.
Ljiljana Zurovac, direktorica programa Vijeća za štampu u BiH istakla je da je izvještavanje o terorizmu i nasilnom ekstremizmu, na žalost, sve češća zadaća novinara u BiH. „Novinari su obavezni izvještavati o ovim temama u interesu javnosti, a u isto vrijeme biti veoma oprezni i pažljivi u odabiru koje informacije i kako plasirati, iz kojih izvora i u kojem trenutku, da ne bi dodatno stvarali paniku i strah među građanima, kao i da pažljivo i u skladu sa profesionalnim etičkim Kodeksom izvještavaju o žrtvama i djeci uključenim u događaje izazvane terorističkim aktom i aktom nasilnog ekstremizma. Veoma je bitna činjenica da su urednici medija aktivno učestvovali u donošenju ovih Smjernica, i da su one temeljene na dilemama koje su do sada kod ovakvih izvještavanja imali u svojim medijima,“ izjavila je Zurovac.
Ove Smjernice nastale su u skladu sa zaključcima OSCE-ove konferencije „Mediji i terorizam“, održane u Sarajevu, u septembru 2018. godine, kojoj su prisustvovali novinari, urednici i medijski radnici iz BiH i inostranstva.
aktuelno.ba