Close Menu
  • Početna
  • Vijesti
    • BiH
    • Tuzlanski Kanton
    • Tuzla
    • Region
    • Saobraćajna kultura
    • Sport
  • Aktuelna TV
    • Zanimljivosti
  • TK TURIZAM
  • Kontakt
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook Instagram YouTube
Aktuelno.ba
  • Početna
  • Vijesti
    • BiH
    • Tuzlanski Kanton
    • Tuzla
    • Region
    • Saobraćajna kultura
    • Sport
  • Aktuelna TV
    • Zanimljivosti
  • TK TURIZAM
  • Kontakt
Aktuelno.ba
Home » Objavljena osuđujuća prvostepena presuda za Munevera Novalića (67) i Mirsada Novalića (63) iz Gradačca
Sve vijesti

Objavljena osuđujuća prvostepena presuda za Munevera Novalića (67) i Mirsada Novalića (63) iz Gradačca

aktuelno.baBy aktuelno.baaug 8, 20242 Mins Read
Podijeli Facebook WhatsApp Copy Link Twitter LinkedIn Email Pinterest
Podijeli
Facebook Twitter WhatsApp LinkedIn Pinterest Copy Link Email

Kantonalni sud Tuzla  je objavio prvostepenu i nepravosnažnu osuđujuću  presudu za Munevera Novalića (67) i Mirsada Novalića (63) iz Gradačca,   koji se optužnicom ovog Tužilaštva terete  da su u periodu od 2013. do kraja 2018. godine, obavljajući funkciju direktora, te prvi kao  suvlasnik i drugi kao  većinski vlasnik u Industriji modne konfekcije „Kula“ Gradačac,  počinili produženo krivično djelo porezna utaja, čime su u navedenoj firmi izbjegli plaćanje doprinosa i poreza na dohodak u iznosu većem od  8 miliona KM.

Prvostepenom presudom je sud Mirsadu Novaliću izrekao kaznu zatvora u trajanju od šest (6) godina, a Muneveru Novaliću kaznu zatvora  trajanju  od četiri (4) godine.

Podsjećamo, Muneveru Novaliću se optužnicom na teret stavlja da je počinio pomenuto krivično djelo za period od početka 2013. do septembra 2014. godine, dok se Mirsadu Novaliću na teret stavlja ovo krivično djelo za period od oktobra 2014. do kraja 2018. godine.

Oni su optuženi da su, svjesni da izbjegavaju plaćanje doprinosa i  poreza na dohodak u FBiH, davali lažne podatke o činjenicama koje su od uticaja na utvrđivanje iznosa takvih obaveza.

Znajući da za zaposlenike u tekstilnoj industriji postoji izuzetak koji se ogleda u pogodnosti da se doprinosi i porez obračunavaju i plaćaju na umanjenu osnovicu ukoliko su za to ispunjeni zakonski uslovi, odnosno da se zaposlenicima isplaćuje najniža plata, te su s namjerom da izbjegnu plaćanje propisanih doprinosa i poreza nalagali odgovornim osobama u firmi da se neto plata umanji za iznos koji će se isplatiti kroz neoporezive naknade. Dakle, u cilju da neto plata bude u okviru one plate koja omogućava  obračun i plaćanje  doprinosa i poreza na dohodak na umanjenu osnovicu, nalagali su odgovornim licima u firmi da tako i postupaju, te su neto plate zaposlenika prikazivane  u manjim iznosima od zarađenih a  doprinosi i porez na dohodak su uplaćeni u znatno manjim iznosima od propisanih.

U pomenutom periodu se Muneveru Novaliću stavlja na teret da je ovakvim postupanjem za firmu  „Kula“ Gradačac izbjegao plaćanje doprinosa i poreza u iznosu od  oko 2,6 miliona KM, a Mirsadu Novaliću u iznosu od oko 5,6 miliona KM, saopćeno je iz Kantonalnog tužilaštva.

aktuelno.ba

Komentari

Komentara

kantonalno tužilaštvo
Share. Facebook WhatsApp Copy Link Email LinkedIn Pinterest Twitter

Vezani članci

Sve vijesti

Predsjednik Skupštine TK Žarko Vujović čestitao 9. maj

maj 8, 2025
Sve vijesti

JU Osnovna muzička škola Tuzla otvara svoja vrata za buduće male muzičare

maj 8, 2025
Sve vijesti

Lukavac Cement ustupa zemljište za rekonstrukciju putne mreže i izgradnju vrelovoda u Lukavcu

maj 7, 2025
Tuzla

Dječiji malonogometni turnir u povodu obilježavanja 16. maja – Dana tuzlanskih jedinica 1992.-1995.

By aktuelno.bamaj 12, 2025
Sve vijesti

Top lista najboljih porodičnih automobila i savjeti za kupovinu

By aktuelno.bajun 23, 2022
Tuzlanski Kanton

Premijer Halilagić ugostio novinare iz Turske: „Tuzlanski kanton postaje nova tačka na mapi regionalnog turizma“

By aktuelno.bamaj 9, 2025
Tuzlanski Kanton

Na vidiku rješavanje problema na objektu Policijske stanice u Lukavcu

By aktuelno.bamaj 9, 2025
Facebook Instagram YouTube
  • O nama
  • Marketing
  • Kontakt
  • Uslovi korištenja
© 2025 | Aktuelno.ba | RN Multimedia

Ukucajte pojam i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc za izlaz.

Uključen vam je Ad Blocker!
Uključen vam je Ad Blocker!
Naša web stranica je omogućena prikazivanjem internetskih oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete onemogućiti vaš Ad Blocker.