-
Počinju radovi na uspostavi I faze eksperimentalnog kružnog toka na raskrsnici Brčanska Malta - 9 hours ago
-
Prvi koraci u kriznim situacijama – šta uraditi nakon (teže) saobraćajne nesreće? - 12 hours ago
-
Predložena dopuna dnevnog reda 30. redovne sjednice Skupštine Tuzlanskog kantona - 12 hours ago
-
Iz štampe izašla knjiga o vjerskom životu u Gornjoj Tuzli tokom XX stoljeća - 13 hours ago
-
Strna žita zasijana na manjoj površini, ali je prinos veći za 16,82% - 13 hours ago
-
Porezna uprava FBiH: U periodu januar-august 2024. godine uplaćeno više od 5,2 milijardi KM javnih prihoda - 13 hours ago
-
UO Memorijalnog centra Srebrenica: Oštro protiv izmjena nastavnog plana i programa u Republici Srpskoj koje promovišu revizionizam i veličanje ratnih zločinaca - 13 hours ago
-
Vlada TK: Daruj krv, spasi život - 14 hours ago
-
Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona i Finansijska policija FBiH potpisali Protokol o saradnji - 14 hours ago
-
Smrtno stradao radnik, mlađe životne dobi - 14 hours ago
Na današnji dan parafiran je Dejtonski sporazum
Prije tačno 24 godine u američkoj bazi Wright-Patterson u Dejtonu parafiran Opći okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljeno trenutno administrativno ustrojstvo naše zemlje.
Podsjećamo, Dejtonski sporazum su parafirali predsjednik Republike BiH Alija Izetbegović, predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman i predsjednik Srbije Slobodan Milošević.
Sporazum je parafiran nakon višesedmičnih pregovora u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD-a Warrena Christophera, a pored njega glavni američki posrednici bili su Richard Holbrooke i general Wesley Clark.
Ipak, Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.
Nakon ceremonije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu predsjednik Republike BiH Alija Izetbegović kazao je:
„Ovo nije pravedan mir, ali je pravedniji od nastavka rata. U ovakvoj situaciji kao što jeste, i ovakvom svijetu kakav je, bolji mir i nije mogao biti postignut“.
Dejtonski mirovni sporazum, ima ukupno 12 aneksa, koji pokrivaju vojne, političke i civilne aspekte mirovnog dogovora, kao i regionalnu stabilizaciju.
Aneks četiri tog sporazuma je i danas Ustav Bosne i Hercegovine. Dan uspostavljanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH – 21. novembar entitetski je praznik i neradni dan u entitetu RS.
aktuelno.ba / Radiosarajevo