IRU-1971 je napravila historijski iskorak (najvažniji poslije 1971. godine, tj. definisanja naziva Rom, jezika romski i romske zastave) pravljenjem strategije za djelovanje na međunarodnom nivou.
Visoka delegacija IRU-1971 predvođena predsjednikom Cioaba Dorinom i podpredsjednikom mr. sci. Mujić Mehmedom (komesarom za odnose sa EU), podpredsjednicom Slađanom Vulin, dipl. ecc, podpredsjednikom Kasimom Ćizmić, Adamom Victo (Rumunija), Tara Mihajlom i Rose Lotharom (Njemačka),… je u Briselu, 30.01.2025. imala sastanak sa diplomatama EU i ambasadorima.
Uspostavljena je bliska saradnja i dogovoreno je da se IRU-1971 ukluči u sve aktivnosti koje se tiču romskih zahtjeva. IRU-1971 će predstavljati sve Rome EU,sa posebnim osvrtom na balkanske zemlje koje nisu još punopravne članice EU.
O poštovanju ljudskih prava u predpristupnim pregovorima za EU, tražiće se mišljenje IRU-1971 o odnosu prema Romima. U BiH je veliki ustavno-politički problem diskriminacija svih koji nisu konstitutivni narodi (između ostalih problema).
U Brielu je otvorena kancelarija IRU-1971. a sada je prioritet formiranje prve Ambasade Roma u Briselu, bez obzira iz koje zemlje Romi dolaze. 31.01.2025. su obavljeni razgovori sa važnim diplomatama na prijemu (diplomatska večera), koji je vodeći događaj Galske godine, zajedno sa zvaničnim predstavnicima zemalja koje održavaju odnose sa Belgijom, sa EU i sa NATO-om.
Ovaj prestižni godišnji skup oslikava želju za otvorenošću i jačanje prijateljstva među narodima. Za Rome je to veliki korak naprijed koji nagovještava još bolju saradnju i uvažavanje Roma u EU i svijetu.
U saradnji sa vladama pojedinih zemalja i resornim ministarstvima IRU-1971 će analizirati i vršiti reviziju, kao i nove planove za sve romske probleme koje imaju ili ih rješavaju, tu se misli prvenstveno na probleme stanovanja, zapošljavanja, školstva, zdravstva, kulture, ali i vrlo bitne srodne projekte koje finansijski podržavaju strukture EU kriz fondove i konkurse. IRU-1971 ima jedinstven cilj u svijetu, to je podrška Romima koji žele da se razvijaju i uključuju u savremene strukture svih, prvenstveno državnih, institucionalnih sistema (participacija u svim strukturama državnih aparata, uključujući i zastupničke mandate, obrazovne, zdravstvene, policijske, vojne strukture), bar u mjeri u kojoj procentualno žive na tom području.
Tolerancija na diskriminaciju mora biti NULA. U BiH će biti otvorena kancelarija IRU-1971, gdje će se na pojednostavljen način dobijati pomoć u savladavanju diskriminatornih barijera, jer je mnogo lakše reagovati kada imamo podršku međunarodnih faktgora i uvažavanje domaćih.
IRU-1971 je otvorena za sva romska udruženja, pojedince,…, ali i za druge građane BiH koji žele saradnju ili pomoć.
Živimo za dan kada se nećemo boriti za elementarna ljudska prava, nego da IRU-1971 ima samo protokolarne aktivnosti u predstavljanju Roma.
aktuelno.ba