Ustavni sud BiH danas odlučuje o referendumu

Spread the love
Menprom

U Sarajevu traje plenarna sjednica Ustavnog suda Bosne i Hercegovine  na kojoj se razmatraju  zahtjevi u vezi s Odlukom Ustavnog suda BiH  kojom je utvrđena neustavnost odredbe Zakona o praznicima Republike Srpske o 9. januaru kao Danu RS-a, te zahtjev Narodne skupštine RS-a za njeno preispitivanje.

Reha Centar

U skladu s prijedlogom dnevnog reda ove sjednice, sudije Ustavnog suda BiH će razmotriti Zahtjev za preispitivanje odluke Ustavnog suda BiH od 26. novembra 2015. godine (Odluka o ustavnosti Zakona o praznicima RS) koji je ovom sudu uputila Narodna skupština RS (NSRS).

Na dnevnom redu je i Informacija o izvršenju spomenute Odluke Ustavnog suda BiH, a koja će biti razmatrana u ovisnosti od odluke koju Ustavni sud donese u vezi sa zahtjevom NSRS-a za njeno preispitivanje.

Treća tačka dnevnog reda odnosi se na Zahtjev(e) za donošenje privremene mjere u Zahtjev za ocjenu ustavnosti Odluke o raspisivanju republičkog referenduma.  Ova tačka se odnosi na više zahtjeva za rješavanje “ustavnog spora” između države BiH i entiteta RS, koje su u međuvremenu Ustavnom sudu BiH uputili ovlašteni podnositelji-predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, kao i  predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Safet Softić i zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Šefik Džaferović.

U ovu sjednicu Ustavnog suda BiH uprte su oči cijele BiH i njena dva entiteta- Federacije BiH, čiji zvaničnici iz reda bošnjačkog naroda su i uputili zahtjeve za rješavanje “ustavnog spora” između države BiH i entiteta RS.

I Republika Srpska, čija je Narodna Skupština donijela odluku o održavanju referenduma o danu RS 25. septembra , te formirala posebnu komisiju koja priprema referendum također očekuje odluku ovog suda. Iako, zvaničnici RS-a su poručili da će bez obzira na sve održati zakazani referendum.

I, napose, iz međunarodne  zajednice , koja je preko ambasadora u Vijeću za implementaciju mira u BiH, izuzimajući Rusiju, poručila da je ovaj referendum neustavan i da predstavlja antidejtonsko ponašanje.

Prema već ustaljenoj praksi, Ustavni sud BiH će se po okončanju plenarnog zasjedanja oglasiti saopćenjem za javnost.

Hronologija događaja:

2013

Početkom 2013., Bakir Izetbegović, tada u svojstvu člana Predsjedništva BiH, podnosi Ustavnom sudu BiH zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o praznicima Republike Srpske. U apelaciji se, između ostalog, navodilo da je 9. januar 1992. godine datum kada je “Skupština srpskog naroda u BiH” usvojila “Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH” na područjima “srpskih autonomnih regija i oblasti, te drugih srpskih etničkih cjelina u BiH”, kojom se predviđa i “teritorijalno razgraničenje s političkim zajednicama drugih naroda Bosne i Hercegovine”.

APRIL, 2015

Narodna skupština RS-a je u aprilu 2015., unatoč protivljenju OHR-a i Delegacije Evropske komisije, usvojila deklaraciju u kojoj se, između ostalog, navodi da 9. januar, Dan RS-a neće biti ukinut, čak i ukoliko Ustavni sud BiH donese odluku da je on – neustavan.

NOVEMBAR, 2015

A upravo to se dogodilo u novembru 2015. godine, kada je Ustavni sud BiH utvrdio je da je Član 3.b) Zakona o praznicima Republike Srpske, kojim se 9. januar obilježavao kao Dan RS-a nije u skladu sa Ustavom BiH i Međunarodnom konvencijom o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije. Narodnoj skupštini Republike Srpske naloženo je da u roku od šest mjeseci od dostave ove odluke usaglasi ovaj član sa Ustavom Bosne i Hercegovine.

JULI 2016

Međutim, ignorišući u potpunosti ovu preporuku, polovinom jula 2016 NSRS usvojila je Odluku o raspisivanju referenduma o Danu RS-a, kao i odluku o imenovanju Komisije za njegovo sprovođenje . Za dan održavanja referenduma određen je 25. septembar 2016. godine.

AUGUST 2016

Krajem augusta a 2016., Ustavnom sudu BiH zahtjeve za rješavanje ustavnopravnog spora sa RS-om zbog odluke o raspisivanju entitetskog referenduma o Danu RS-a podnose Bakir Izetbegović, te predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Safet Softić i zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Šefik Džaferović.

AUGUST, 30, 2016

Ambasadori Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira, izuzimajući Rusiju, poručili su da je Ustavom BiH nedvojbeno utvrđeno da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obavezujuće te da entiteti moraju poštovati odluke institucija BiH. Oni su pozvali vlasti u RS-u da ne održe referendum, jer će to destabilizirati BiH.

SEPTEMBAR , 2016:

Ni zvanični Beograd nije podržao održavanje referenduma u RS. Ali, nije pokušao niti da ga spriječi, već je vlastima u RS ostavio da same odluče.

BHRT – aktuelno.ba

Komentari

Komentara

Posted In: